Wolny, zawieszający się laptop

Opis usterki:

  • zawieszanie
  • wolna praca

Laptopy po kilku latach pracy stają się coraz wolniejsze. Składa się na taki stan rzeczy wiele czynników. Zapraszamy do przeczytania artykułu i wizyty w naszym serwisie w celu dokonania bezpłatnej diagnozy. Mamy doświadczenie przy takich laptopach, jak HP, Toshiba, Dell, Asus, Fujitsu Siemens, Sony Vaio, Samsung, Acer. Możemy również pomóc przy sprzęcie firmy Apple i dyskach FLASH opartych na połączeniach taśmy z płytą.
System

Działanie systemu Windows ściśle powiązane jest z innymi oprogramowaniami sterującymi, co wpływa na logiczną strukturę zarządzania laptopem. Dodatkowe oprogramowanie sterujące instalujemy my sami, chcąc usprawnić opcje dźwięku, grafiki lub zabezpieczenia programami antywirusowymi. Także tzw. Toolbar czyli "pomocnicze" narzędzia obciążają niepotrzebnie system. Kolejnym czynnikiem determinującym szybkość jest ilość programów działających w "tle" i uruchamianych wraz ze startem systemu. Ta ilość powoduje obciążenie procesora oraz zabiera nam pamięć operacyjną RAM. Zdarzają się również przypadki blokowania się nawzajem oprogramowania, co może spowodować brak startu systemu, komunikaty o konflikcie, braku sieci wi-fi, opóźnienie w reakcji na dotyk klawiatury lub touchpada.

Aby usprawnić system najlepiej jest go przeinstalować lub przywrócić do ustawień fabrycznych.
Dysk

Na działanie systemu bardzo duży wpływ ma dysk. Przy codziennej pracy laptopa system potrzebuje od 2 GB wolnego miejsca dysku. Pamiętajmy, że oprócz pamięci RAM mamy pamięć wirtualną, która odwołuje się bezpośrednio do dysku. Pamięć ta wspomaga nam odczyt grafiki – plików graficznych, obrazów, filmów, banerów reklamowych. Co za tym idzie mała przestrzeń wolna dysku może spowodować nawet spowolnienie działania przeglądarki internetowej.

Dysk pracuje od momentu włączenia laptopa po jego wyłączenie. Jest połączeniem mechaniki i elektroniki. Obie te sfery ulegają powolnemu zużyciu. Zużycie dysku bada się pod względem ilości złych sektorów (obszaru na dysku który nie nadaje się do zapisu i odczytu danych). Źle pracujący dysk powoduje długi czas włączania się laptopa, wolne włączanie się programów, spowolnienie kopiowania plików. Mocno zużyte dyski zazwyczaj wydają dźwięki – najczęściej jest to tykanie głowicy, burczenie dysku związane z problemem odczytu danych z talerzy.

Jeśli masz problem z działaniem na swoim laptopie, a dysk wydaje dziwne dźwięki, w pierwszym rzędzie przekopiuj na dysk zewnętrzny lub pendrive ważne dla ciebie dane. Uszkodzenie dysku nie oznacza końca działania laptopa. Dysk można wymienić, a system ponownie zainstalować oryginalny. Wystarczy posiadać naklejkę z kodem licencyjnym Windows znajdującym się najczęściej pod baterią lub na spodzie laptopa.
Wirusy i oprogramowanie antywirusowe

Darmowe oprogramowanie antywirusowe, przeznaczone do użytku domowego, nie jest szczelne i nie zabezpiecza nas na 100%. Oprogramowanie takie jest jedynie reklamówką danej firmy. Przy instalacji programu wraz z nim instalują się programy pomocnicze "toolbar", a te w większości są programami szpiegującymi, co obciąża procesor i ogranicza prędkość. Wraz z filmami, muzyką i grami komputerowymi ściągane są również wirusy. Rodzajów, jak i funkcji wirusów nie będziemy omawiać ze względu na wielkość tematu. Główną cechą widoczną dla użytkownika działalności laptopa jest irracjonalne z pozoru zachowanie się laptopa. Ostrzeżenia o aktualizacji ostatnio zainstalowanego antywirusa, choć był aktualizowany wczoraj. Komunikat o przestępstwie i konieczności zakupu oprogramowania. Blokowanie się programów, zawieszanie się laptopa, lub podawanie iż antywirus jest wirusem. Ostatni objaw jest efektem działania antagonistycznego dwóch zainstalowanych antywirusów, z czego jeden z nich może być oprogramowaniem złośliwym czyli wirusem.

Działaniem zapobiegawczym jest używanie antywirusa na płatnej licencji. Może być to oprogramowanie kosztujące od 50 zł. W przypadku, gdy zagęszczenie wirusów jest większe, niż 20 - sugerujemy reinstalację systemu z przeniesieniem danych. W przypadku dużej ilości wirusów usunięcie ich jest długotrwałe, ponieważ często tworzy się wiele kopii, czekających w ukryciu na podłączenie komputera do sieci. Wirusy wrastają w system by go kontrolować, a ich usunięcie może spowodować jego uszkodzenie. Co oznacza definitywne uszkodzenie systemu Windows i konieczność jego reinstalacji. Dlatego wykorzystując doświadczenie i szanując czas naszych Klientów wykonujemy diagnozę sprzętu i charakteru usterki bezpłatnie, a następnie przystępujemy do działania za zgodą Klienta.

Odsłony: 7058