Zalanie laptopa
Opis usterki:
- brak reakcji na przycisk POWER
- resetowanie się
- nie działą klawiatura
- inne
Serwisujemy i naprawiamy notebooki po zalaniach herbatą, kawą, piwem, sokiem. Pomimo wielu starań producentów komputerów wciąż nie udaje się pogodzić odporności na ciecz i zalania z odpowiednim chłodzeniem płyty głównej wymagającej prześwitów i rotacji powietrza. Problem dotyka niemal wszystkich marek i serii komputerów Appla, Acera, Asusów, Alienware, Aristo, Dell, HP dv i probook, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiba, Belinea, eMachines, Samsungów, LG, Twinhead, NEC, IBM i Lenovo, MSI, Maxdata. Rozlany płyn najczęściej dociera do płyty głównej poprzez klawiaturę lub topcase. Tam uszkodzeniu ulegają tasiemki komunikacyjne, sloty taśm, układy smd, płytka drukowana – następują wypalenia ścieżek, zwarcia elementów płyty głównej. Jeśli naprawa laptopa okaże się niemożliwa zawsze, wówczas warto chociaż odzyskać dane zachowane na dysku.
Kolejne kroki przy zalaniu - krótko:
- Odłącz komputer przenośny.
- Wyjmij baterię z laptopa.
- Umieść duży czysty ręcznik na miejscu gdzie wylała się ciecz.
- Obróć laptop do góry nogami tak, żeby płyn przechodził na ręcznik.
- Nie używać laptopa i odnieść do serwisu.
- Nie martw się o zamknięcie systemu Windows poprawnie.
- Nie martw się o zainstalowanie aktualizacji systemu Windows.
Co robić - dla zaawansowanych:
Natychmiast odłącz komputer od gniazdka. Ponadto należy wyjąć wewnętrzną baterię z obudowy na spodzie komputera. Aby to zrobić, trzeba przytrzymać zwalniający się suwak znajdujący się obok akumulatora i go przesunąć. Jest to bardzo ważne, aby nie doszło do zwarć wewnątrz komputera.
Otwórz komputer. Najpierw usuń wszystkie śrubki ze spodu laptopa. Następnie usuń dwie śruby mocujące ekran laptopa w miejscu koło zawiasów.
Wyjmij dysk twardy ze slotu SATA. Odkręcając dwie śruby w każdym rogu napędu i przesuwając - wyjmij go z komputera. Zanotuj sposób, w jaki to wykonujesz, żeby nie mieć problemu z powtórnym poskładaniem komputera w całość. Sprawdź dysk twardy w poszukiwaniu wilgoci. Jeśli wilgoć jest obecna, przyciśnij go do ręcznika w celu usunięcia jakichkolwiek wilgoci, postaraj się nie wycierać dysku, bo możesz przenieść wilgoć w inne miejsce, i doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.
Odkręć metalową płytkę, która obejmuje płytę główną i odłóż na bok. Rób zdjęcia z wnętrza komputera, żebyś miał punkt odniesienia podczas ponownej instalacji wszystkich komponentów. Zacznij od robienia zdjęć całego komputera, a potem zbliżenia poszczególnych komponentów.
Odłącz elementy pojedynczo i rozpocznij suszenie ich w ten sam sposób, jak to było z dyskiem twardym. Niech elementy suszą się całą noc.
Zainstaluj ponownie wszystkie składniki dokładnie na podstawie zdjęć zrobionych w kroku 5, aby podczas ponownej instalacji wszystko działało poprawnie. Włóż akumulator i włącz komputer ponownie. Jeśli nic nie zostało nieodwracalnie uszkodzone, komputer powinien być funkcjonalny.
Zalecamy jednak w przypadku zalania wyciągnięcie baterii i dostarczenie laptopa do serwisu na czyszczenie. Często bowiem dochodzi do dodatkowych uszkodzeń w wyniku niefachowego rozkręcania laptopa. Koniecznie wyślij lub przynieś komputer do iTech Serwis przy ulicy Krasińskiego 46 we Wrocławiu, gdzie możemy wyczyścić i wysuszyć elektronikę. NIE WŁĄCZAJ laptopa nawet po kilku dniach suszenia! Możesz go uszkodzić, jeśli kropelka płynu jeszcze znajduje się na płycie głównej.
Jeśli płyn wedrze się na klawiaturę, często konieczna jest jej wymiana (ponieważ nie jest możliwe usunięcie wszystkich płynów z warstw membranowych). Inne akcesoria z wnętrza laptopa rzadko są uszkodzane przez zalanie.
Po włączeniu laptopa, który ma płyn na płycie głównej, poprawne działanie trwa ok. 5-10 min, po tym czasie dochodzi do uszkodzenia. Dzieje się tak, ponieważ prąd powoduje błyskawiczna korozję metalowych elementów płyty, czyniąc je bezużytecznymi.
Możemy naprawić większość laptopów, które zostały zalane płynem, bez względu na markę lub model komputera przenośnego.
Choć piwo, woda, wino, soki, mleko i wycieki na klawiaturze laptopa są bardzo powszechne, naprawa sama w sobie jest bardzo czasochłonna. Aby wykonać naprawę, laptop musi najpierw być całkowicie zdemontowany. Następnie płyta musi zostać usunięta i fizycznie wyczyszczona. Na koniec przeprowadzane są szczegółowe testy, elementy zaś zostają ponownie zamontowane.
W niektórych przypadkach wyciek jest bardzo mały i ogranicza się tylko do klawiatury, co oznacza, że reszta laptopa nie musi być czyszczona. W tym przypadku klawiatura może być zastąpiona i opłata wynosi od 80 zł do 220 zł.
Odsłony: 7878