Laptop się nie włącza

Opis usterki:

  • laptop się nie włącza (brak rekacji na przycisk POWER)

W takich sytuacjach pomaga przede wszystkim logika. Należy upewnić się, czy posiadany zasilacz jest sprawny – wystarczy w tym celu podpiąć do laptopa inny, działający zasilacz (niekoniecznie oryginalny, powinien mieć same wartości wyjściowe i pasującą średnicę wtyczki). Stary zasilacz należy dokładnie obejrzeć i osłuchać, zwracając przy tym uwagę na obluzowaną wtyczkę oraz ewentualne jej przebarwienia lub stopiony plastik. Częstą oznaką uszkodzenia jest trzeszczenie, "pikanie" lub piszczenie dochodzące zza obudowy zasilacza. Zwiastuje ono uszkodzenie kondensatorów i konieczność jego wymiany.

Do najczęściej spotykanych problemów należy uszkodzenie gniazda, które poprzez zwarcia uzyskuje wysoką temperaturę i topi wtyczki zasilaczy – problem dotyczy głównie laptopów marki Asus. Tego typu uszkodzenia zdarzają się szczególnie często przy zasilaczach nieoryginalnych. Jednorazowa oszczędność poniesiona na tanim zasilaczu może prowadzić do kosztownych konsekwencji, apelujemy zatem o używanie oryginalnych akcesoriów (szczególnie, że koszt nie jest wygórowany - wynosi od 90 do 250 zł). Jeśli nie mogą Państwo jednoznacznie stwierdzić uszkodzenia gniazda - zapraszamy na bezpłatną diagnozę.

Kolejną usterką, która mogła wystąpić przy takich objawach jest uszkodzenie płyty głównej (układów przetwornicy i mostka). Przyczyną usterki może być przegrzanie płyty głównej w wyniku obciążenia grami, programami graficznymi bądź nagromadzenia się dużej ilości kurzu na chłodzeniu pasywnym. Pod uwagę należy wziąć również zwarcia gniazda zasilania i zasilacza, a nawet występowanie przepięć w sieci.

W ekstremalnych przypadkach uszkodzeniu ulegają wszystkie wymienione powyżej komponenty - zasilacz, gniazdo zasilania, płyta główna.

Odsłony: 6882