Blue Screen

Opis usterki:

  • Różne BlueScreny,
  • niebieski ekran z komunikatem

 Najczęściej powodem tego zdarzenia jest zużycie się dysku twardego i uszkodzenie się pewnej jego części, co powoduje, że dane użytkownika są odczytywalne, ale obszary systemowe ulegają nieodwracalnej awarii. System Windows traci wówczas funkcjonalność. Zdarzają się też usterki płyty głównej - niejednokrotnie dochodzi do uszkodzenia chipsetu mostka, który odpowiada za sterowanie płytą główną oraz kontrolę nad urządzeniami (oraz ich bootowaniem).

Niebieski ekran błędu Windows może potencjalnie doprowadzić do uszkodzenia całego systemu. Zwany inaczej "niebieskim ekranem śmierci" jest błędem krytycznym systemu. Błędy mogą być najróżniejszego rodzaju, ich wspólną cechą jest zatrzymanie pracy komputera i utrata niezapisanych dokumentów i bieżących danych. Niebieski ekran często zwiastuje dalsze kłopoty - zarówno ze sprzętem, jak i oprogramowaniem.
Rozwiązanie problemu

Oto trzy metody, jakie można podjąć, aby rozwiązać problem z niebieskim ekranem systemu Windows

  •     Aktualizacja przestarzałych sterowników na komputerze. Możliwe, że dochodzi do konfliktu sterowników systemu - stąd blokowanie startu komputera, bądź zawieszania się. Trzeba ściągnąć sterowniki do wszystkich urządzeń komputera i spróbować je zainstalować.
  •     Usunięcie wirusów i programów szpiegowskich - należy przeprowadzić pełne skanowanie komputera, nie dajmy się zwieść faktowi, że mamy już działający w tle program antywirusowy! Szkodliwe oprogramowanie bywa naprawdę pomysłowe i może zaszkodzić naszemu systemowi na niezliczoną ilość sposobów. Jeśli nic nie zostanie wykryte, można wykorzystać jeden ze skanerów online. Świetnym narzędziem jest Ad-Aware, który specjalizuje się w tropieniu śmieciowego i szkodliwego oprogramowania.
  •     Naprawa rejestru systemu Windows - Uruchom program do czyszczenia rejestru, przeskanuj cały rejestr i napraw wszystkie błędy. Większość niebieskich ekranów błędów związane są z problemami rejestru systemu Windows. Niebieski ekran śmierci może być spowodowany przez uszkodzone i szkodliwe wpisy w rejestrze.
  • Inne powody niebieskich ekranów to uszkodzenie się dysku twardego, awaria systemu, uszkodzenie płyty głównej i nieprawidłowe działania kontrolera SATA/ATA.
Odsłony: 6423