Usterka układu chłodzenia

 Opis usterki:

  • głośna praca wentylatora
  • nie kręci się wiatraczek
  • gorący laptop
  • zawieszanie sie
  • wyłączanie laptopa

Gdy notebook się wyłącza i jest bardzo gorący jasne jest, iż dzieje się coś niedobrego z chłodzeniem. Na chłodzenie laptopa składa się wentylator, radiator, pasta, termopady. Przyczyną występujących uszkodzeń najczęściej jest kurz i włosy zwierząt, występujące przy transporcie wstrząsy bądź zmęczenie materiału. Niemal wszystkie laptopy (zwłaszcza laptopy brudne w środku, o mniej przemyślanej konstrukcji) są podatne na tego typu uszkodzenia - żadna z marek jak: Apple, Acery, Asusy, Alienware, Aristo, Delle, HP probooki i z serii dv, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiby Sattelite, Qosmio, nie są wolne od tego typu problemów. Usterkom ulega wentylator, ale i radiator poprzez rozszczelnienie i brak przekazywania ciepła chipsetów płyty do wentylatora. Takimi problemami zajmuje się nasz serwis poprzez naprawę bądź wymianę uszkodzonej części. Jeśli Twój laptop nadmiernie się grzeje lub wentylator pracuje zbyt głośno - nie zwlekaj z jego konserwacją!


Czy mój wentylator jest uszkodzony?

Do usterek wentylatora w komputerze dochodzi w wyniku występujących temperatur, co prowadzi do zniekształceń konstrukcjii i minimalnych deformacji, a te z kolei do uszkodzenia mechanicznego silnika i elektroniki wentylatora. Powodem może być również kurz osadzający się na mechanizmie i wysuszenie cześć ruchomych wentylatora.

Aby sprawdzić, jak ma się nasz wentylator, należy przyłożyć rękę do miejsca, gdzie znajduje się wylot ciepłego powietrza. Jeżeli nie poczujemy podmuchu powietrza lub będzie on słaby to z pewnością układ chłodzenia jest mocno zakurzony i nie pozwala na prawidłową wymianę powietrza. Zalecane jest czyszczenie laptopa - konserwacja płyty głównej.

Należy się również przysłuchać pracy wentylatora. Jeśli wentylator chrobocze, buczy, brzęczy, terkocze, zgrzyta - jednym słowem - hałasuje, to znak, że jego czas życia dobiega końca. Zalecamy w takich przypadkach konserwację wentylatora i układu chłodzenia. W większości tego typu usterek udaje się uniknąć wymiany na zamiennik, a wentylator pracuje jak nowy.

Pamiętajmy, że uszkodzenie wentylatora prowadzi do innych usterek płyty głównej, związanych z przegrzaniem się układów przetwornicy, mostka, grafiki. Zatem objawów wyżej wymienionych nie wolno ignorować.

Odsłony: 10245