Uszkodzenia gniazda zasilania w laptopie

Opis usterki:

  • nie ładuje
  • nie włącza sie
  • iskrzenie gniazda
  • przepalenie gniazda
  • gniazdo zasilania się rusza

Przy uszkodzeniu mechanicznym gniazda, gdy gniazdo jest wyłamane, wpadło do środka obudowy, ułamany jest bolec (pin gniazda), lub gniazdo zasilania się rusza – konieczna jest wymiana gniazda. Nie warto tu próbować naprawiać usterki lutując stare gniazdo, bowiem nie znika zagrożenie powtórzenia się usterki i jej rozwinięcia do uszkodzenia przetwornicy płyty głównej – zwierające gniazdo może doprowadzić do uszkodzenia płyty.

Szczególnie problem z gniazdem zasilania występuje w laptopach Asusa gdzie dochodzi do uszkodzenia styków gniazda z płytą główną, co skutkuje przerywaniem zasilania przy pracy lub gniazdo rozgrzewa się i topi wtyczkę zasilacza. Przy Sony Vaio występują najczęściej mechaniczne uszkodzenia gniazda, tak samo w Toshibach gdzie mocowanie gniazda wyłamuje się i samo gniazdo wpada do środka będąc też już uszkodzone.
Objawy problemów z zasilaniem

Brak zasilania jest jednym z najczęstszych problemów laptopów i może zawierać jedną lub więcej z następujących objawów:

  •     Gniazdo zasilania może mieć krótkotrwałe ładowanie lub tylko wtedy, gdy złącze jest ustawione pod kątem.
  •     Światło ładowania może nie świecić bez względu na kąt złącze przesuwa się.
  •     Bateria może się rozładować, gdy laptop jest włączony, ale ładować kiedy jest wyłączony.
  •     Zapach spalenizny można zauważyć, gdy laptop jest włączony lub podczas ładowania.
  •     Można zauważyć, że gniazdo zasilania jest gorące po wyjęciu wtyczki.

Złącze zasilania - inaczej gniazdo zasilania - stosowane w większości laptopów jest bardzo słabej konstrukcji, ruch wtyczką wyjmowanie i wkładanie, ten sam ruch jest obciążeniem dla kilku złączy lutowanych łączących się z płytą główną, dzięki czemu awaria z powodu zmęczenia metalu w spoiwo lutownicze jest dosyć częste w takich modelach jak Asus, Toshiba, Hp, Dell, a nawet Lenovo. Wysoka temperatura gniazda zasilania może nie tylko doprowadzić do utraty styków, ale powodować zimne luty, które prowadzą do zwarć i w konsekwencji uszkodzenia gniazda, a nawet przetwornicy płyty głównej.

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń związanych z zasilaniem jest używanie zasilacza nieoryginalnego w stosunku do producenta i innych parametrów zasilacza w stosunku do parametrów laptopa. Zasilacze mogą być naprawiane, ale jest wysokie prawdopodobieństwo, że zasilacz uszkodzi się ponownie mogąc uszkodzić gniazdo zasilania i płytę główną. Lepiej nie ryzykować i kupić nowy oryginalny zasilacz.

Jeśli usterka występuje po stronie spalonego gniazda zasilania, styków i elementów przetwornicy można w takich sytuacjach naprawić płytę główną, jeśli został ona spalona wokół gniazda zasilania, więc nie martw się, jeśli wyczujesz spaleniznę. Po prostu wyłącz laptopa i przynieś do serwisu.

Wymiana złącza zasilania wygląda pozornie łatwo, ale jest to praca wymagająca kwalifikacji i doświadczenia, do tego jest bardzo mało miejsca wewnątrz laptopa, to zdecydowanie nie jest praca dla majsterkowiczów.

 

Odsłony: 9003