Brak podświetlania matrycy

Opis usterki:

  • blady ekran
  • czasrny (w zależności o typu matrycy)
  • błyśnięcie obrazu podczas włączania a potem zanik

 

Co powoduje błędne działanie podświetlenia?

Owieranie obudowy laptopa po stronie ekranu. Za brak podświetlenia, ciemny obraz, słabo widoczny pulpit odpowiedzialne są świetlówki matrycy (ekranu) laptopa. Uszkodzone może być ich zasilanie (za które odpowiada inwerter) albo w rzadszych przypadkach mikrokontroler (układ) zasilania płyty głównej.

W zdecydowanej ilości przypadków mamy do czynienia z uszkodzeniami inwertera. Diagnoza jednak nie jest prosta, niejednokrotnie okazuje się, że wadliwie działają zupełnie inne elementy. Dosyć poważne może być uszkodzenie płyty głównej (brak sterowania inwertera) lub elektroniki matrycy. Doświadczeni elektronicy potrafią sobie poradzić nawet i z tak skomplikowanymi zadaniami. Przywrócenie laptopa do pełni sprawności wymaga wymiany świetlówki/inwertera, a w trudniejszych przypadkach zaś - naprawy płyty głównej.

Innym powodem uszkodzeń ekranu jest zmęczenie materiału obudowy w wyniku przewożenia i wstrząsów. Matryce laptopów są też szczególnie wrażliwe na wadliwe działanie zawiasów.

Oczywiście każdy model komputera charakteryzuje się odmienną konstrukcją, ewentualne uszkodzenia mogą mieć więc bardzo zróżnicowaną genezę. W przypadku kiepskich obudów dochodzi do zmęczenia materiału, uszkodzeń okablowania (tasiemki biegnącej od ekranu do płyty głównej) oraz uszkodzeń wynikających z luźno pracujących zawiasów lub wyłamanej plastikowej obudowy.

Odsłony: 6921