Czarny ekran po włączeniu

Opis usterki:

  • Czarny ekran po włączeniu (zapalają się kontrolki)

Inwerter i tasiemka widoczne po wyjęciu matrycy z ramki. Przy oględzinach należy poruszać klapą górną laptopa, jeśli dochodzi do zmian na ekranie (chwilowo widoczny obraz), uszkodzona może być tasiemka/slot taśmy matrycy na płycie głównej. Do uszkodzenia dochodzi na wskutek zapiekających się zawiasów, co powoduje zbytnie naciąganie się taśmy matrycy i wyginanie się jej płytki drukowanej. Należy się również dobrze przyjrzeć ekranowi matrycy – być może obraz występuje, ale jest bardzo słabo widoczny – wskazuje to na uszkodzenie świetlówek matrycy (lub inwertera). Do uszkodzenia dochodzi na w skutek zmęczenia materiału bądź wstrząsu.

Jeśli żadne z powyższych objawów nie występują, podejrzenie spada na grafikę. Laptopy takich marek, jak Asus, Sony Vaio, Toshiba, Fujitsu Siemens i HP, posiadające karty graficzne Nvidia GeForce,Ati są najbardziej narażone na przegrzanie. Skutkuje ono uszkodzeniem grafiki (często zintegrowanej na stałe z płytą główną). Przegrzanie może być spowodowane dużym zakurzeniem i pęknięciem past termoprzewodzących połączonym z silnym obciążeniem programem graficznym lub grą. Laptopom szkodzi też kładzenie ich na miękkich powierzchniach (kolana, pościel, wykładzina). Pierwsze objawy uszkodzenia grafiki to wyłączanie się laptopa podczas obciążenia, samoczynne wychodzenie z obciążających grafikę aplikacji oraz samoczynna zmiana rozdzielczości ekranu. W takich przypadkach konieczna jest konserwacja płyty głównej. O skuteczności naprawy można się przekonać po jej wykonaniu. W naszym serwisie laptopów płacisz tylko wtedy, gdy naprawa jest skuteczna.

W przypadkach, gdy karta graficzna była już regenerowana (reballing chipsetu grafiki) a laptop i tak odmawia posłuszeństwa, stosuje się wymianę chipsetu grafiki na nowy.


Możliwe przyczyny

  •     Uszkodzona płyta główna (konieczna naprawa).
  •     Uszkodzona karta graficzna (konieczna naprawa płyty głównej).
  •     Uszkodzona matryca (konieczna wymiana).
  •     Uszkodzona taśma łącząca matryce z płytą główną (konieczna wymiana).

 

Odsłony: 6160