Instalacja systemu operacyjnego

Opis usterki:

  • nie uruchami się system
  • resetuję się
  • powolna praca systemu
  • wirusy

Jest szereg problemów, które mogą sygnalizować konieczność instalacji Windows. Najczęstszym przypadkiem, który uniemożliwia sprawne korzystanie z laptopa lub komputera stacjonarnego, są wirusy, trojany, złośliwe oprogramowanie. Objawem jest mocne spowolnienie laptopa, w tym samego uruchamiania się systemu Windows. Należy zauważyć, że często zużycie procesora jest na poziomie większym niż 50%, nawet bez włączania zasobożernych aplikacji. Jest to sygnał, że coś się dzieje poza naszą kontrolą i może spowodować dalsze problemy takie, jak wyskakujące okienka z podejrzanymi informacjami (link do zakupu programu antywirusowego, pornografia, ponaglenia do uregulowania fikcyjnych opłat), zaburzenia obrazu lub samowłączające się programy. Podane powyżej objawy to tylko wierzchołek góry lodowej. Co zrobić w takim przypadku? Usunięcie wirusów poprzez program antywirusowy nie jest pewne, bowiem przy kolejnym podłączeniu się do Internetu szkodliwe oprogramowanie może się z powrotem aktywować (lub pobrać z sieci). Ponadto próby usuwania wirusów mogą zaburzyć funkcjonowanie systemu Windows (wirusy sięgają nieraz daleko wgłąb systemowych plików, udając ich oryginały, nieostrożny program antywirusowy kasując je może doprowadzić do prawdziwej katastrofy). Skutkiem może być nawet jego całkowite unieruchomienie. Dlatego też z doświadczenia zalecamy w takich przypadkach zainstalowanie Windows od nowa, wraz z przeniesieniem wartościowych dla nas danych. Jest to jedyna trwała i stabilna operacja, którą można przeprowadzić. Zyskujemy nie tylko uwolnienie się od wirusów, ale także szybki i stabilny system.

W przypadku, kiedy system Windows nie chce się uruchomić, problem leży w innym miejscu. Trudno podejrzewać tu wirusy, gdyż dążą one do pasożytowania na działającym systemie, dzięki czemu mogą wykradać dane i używać komputera do atakowania innych maszyn. Przyczyną takiej usterki jest najczęściej dysk posiadający uszkodzone sektory, na których zostały zapisane aktualizacje systemu Windows (które wskutek niesprawności sektorów nie mogą zostać zakończone). Innym przypadkiem jest uszkodzenie plików z folderu Windows – System32 (nieudany zapis aktualizacji, błąd pliku, uszkodzony sektor dysku, na którym znajdowały się strategiczne pliki). Jest to dość częste zdarzenie, jądro systemu wykonuje bowiem tysiące operacji na sekundę, przez co prawdopodobieństwo wystąpienia usterki jest stosunkowo wysokie. Ustaliliśmy już, że problemy z włączeniem systemu mają dwojakie podłoże: albo uszkodzenie systemu albo uszkodzenie dysku. Jak to sprawdzić? Konieczne jest wyciągnięcie dysku z laptopa i podpięcie go do innego laptopa z płatnym programem antywirusowym. W ten sposób dowiemy się, czy na dysku nadal są nasze cenne dane, czy znajdują się tam wirusy i czy dysk posiada uszkodzone sektory. Przy uszkodzonych sektorach konieczna jest wymiana dysku na nowy, w pozostałych przypadkach wystarczy ponowne zainstalowanie systemu.

Konieczność instalacji na nowo systemu Windows jest też konieczne w przypadkach, gdy pracujemy na danym systemie więcej, niż trzy lata. Przez ten okres dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się procesów działających w tle i obciążających system bez naszej wiedzy. Programy uruchamiają się coraz dłużej, laptop zaczyna się zawieszać lub chwilami nie reaguje. Im starszy system tym objawy dotkliwsze.

Odsłony: 6333