Klawiatura nie działa, zalanie, wyrwane klawisze

Opis usterki:

  • zalanie klawiatury
  • nie działają wszystkie klawisze
  • uszkodzenia mechaniczne

Jest to powszechna usterka, na szczęście w zdecydowanej większości przypadków niedziałającą klawiaturę można wymienić na sprawną.  Wymiana klawiatury to stosunkowo niewielki koszt, zależy głównie od modelu laptopa.


Czy moja klawiatura jest uszkodzona?

Najczęściej spotykane objawy uszkodzenia klawiatury to oczywiście niedziałające pojedyncze klawisze - mogą one być wyrwane, stawiać opór przy przyciskaniu albo generować zupełnie inne znaki. W niektórych przypadkach posłuszeństwa odmawia cała klawiatura. Takie symptomy pojawiają się przede wszystkim po zalaniu laptopa. Przeważnie zalecamy naszym Klientom wymianę klawiatury na nową - koszty takiej operacji nie są wysokie, zaś delikatna konstrukcja i podatność na uszkodzenia sprawiają, że naprawa starej klawiatury może być w dłuższej perspektywie czasu nieopłacalna.

Błędy klawiaturowe występują najczęściej, gdy na klawisze dostanie się płyn (zalanie klawiatury) lub klawisze odpadają (są poluzowane). Wskutek zalania dochodzi zwykle do uszkodzenia styków elektroniki, przez co klawiatura nie może normalnie działać. Niestety, nawet jeśli uda się wysuszyć klawiaturę z zewnątrz - jej styki nadal pozostaną "brudne", co objawi się problemami podczas pisania i używania komputera. Jedynym wiarygodnym sposobem rozwiązania tego problemu jest zmiana klawiatury na nową.

Jeśli jedyny problem stanowi odpadnięcie przycisku - czasem naprawa jest możliwa (jeśli nie doszło do uszkodzenia plastikowych mocowań lub wyrwania metalowych zaczepów). Gdy mechanizm mocowania przycisku uległ znacznym "obrażeniom" - rekomendujemy wymianę klawiatury.
Ile kosztuje wymiana klawiatury?

Mieści się w przedziale 60-300 zł, w zależności od modelu sprzętu.

Jakie mogą być następstwa uszkodzeń klawiatury?

Uszkodzona klawiatura lub jej tasiemka może również prowadzić do innych objawów uszkodzeń, jak chociażby niedziałającego touchpada albo trudności z uruchomieniem Windowsa. Jeśli nie są Państwo pewni co do źródła usterki - zapraszamy na darmową diagnozę. Nasi specjaliści zbadają sprzęt i przedstawią wycenę ewentualnej naprawy.

Odsłony: 9114